Tivedsmedeln dag 1 (16.07.2026)
Kategorie: Tävling
Karte/Gebiet: Stenkällegården, Karlsborg
Veranstalter: OK Tiveden
Disziplin: 3,74 km (H50)
Distanz: 5.4 km
Zeit: 82:43
K1
Valde vänster om sjön, tog ut en riktning från vägen. Såg tidigt den gula höjden jag ville till. Där är jag inne i ringen. Där borde jag tagit en ny kurs. Jag trodde den inslagna vägen var rätt. Hittar två andra kontroller innan jag vänder tillbaka och gör vad jag borde gjort första gången. Kommer ändå snett men inte mer än att jag ser den är jag snurrar runt. Tappar åtminstone 5.30.

K2
Tog en kurs men ville grovt till högsta höjd. När jag är nära högsta tittar jag mer efter sänkor än på nålen. Vägen berättar att jag är fel.

K3
På väg ut funderar jag över Winsplits brister, om jag nu bommar alla kontroller kommer det ändå inte se ut så. Hur ska jag prestera för att få Winsplits att ge mig bom på alla kontroller, går det ens? Borde det gå? Ska jag ge upp efter K3 så att KF slipper vänta så länge?

Passerar S om sjön enligt plan. Fortsätter på sydsluttningen. Ser en löpare som går längre ner, tänker, han har säkert bättre kurs än jag. Vrider upp på höjden, vill till en sänka och sedan V till min sten, oklart varför jag vill så, det där finns inte riktigt på kartan i kombination med min kontroll. Kommer till stenen, antar att den ligger i min ringkant. Blir stående nedanför branter och försöker läsa in mig. Läser mig till att jag är rakt S om kontrollen, ser snart en högst höjd med sten på framåt. Inser att det senaste antagandet inte stämde och tar mig till stenen. Läser in mig igen, tar ut en kurs och promenerar ner. Kommer lite snett men tillräckligt rätt för att se den. Tre raka bom nu.

K4
Tar ut en kurs och promenerar. Får med en massa detaljer längs vägen, skärmen syns på håll.

K5
Tar ut en kurs. Några löpsten genom sankmarkerna, resten promenad. Det fanns lite stråk här också.

K6
Fortsätter med bra kurs (och låg fart). Får med mig detaljerna.

K7
Nu börjar jag släppa tankarna på att ge upp, det har blivit lite roligare. Den här ser svår ut, väglöpning? Nej, det är långt dit och långt fram, ser inte heller så mycket lättare ut sista biten. Jag måste ta hjälp av det stora höjdpartiet. Tar ut en kurs mot kontrollen men styr snart upp på höjdpartiet och följer det framåt, vill komma till de sista delarna och därifrån gira ner mot min kontroll. Jag spanar efter kombinationen punkt-brant-sten och får den till slut. Därifrån tar jag mig fram med nålen och en del spår. Bra löst, roligaste kontrollen och bästa insatsen idag.

K8
Försöker hålla S-pil men glider tydligen. Tyckte den borde komma snart, några andra löpare omkring men de hjälper inte direkt. Blir stående på gulhöjd innan jag lyckas trassla mig rätt.

K9
Håller grov kurs, surfar på kanten av sankmarken och tar mig sedan upp. Glider ner i en skreva och det känns direkt som att jag borde hållit mig upp. När en snitslad stig och ser att den är med på kartan. Försöker triangulera mig rätt men kommer bort. Läser in mig på gulhöjd igen, panikkollar sten på vägen men annan löpare drar mig med lite längre bort och där sitter den, på kanten av skrevan jag först passerade. Knappt 5 minuter bomtid.

K10
Tar ut en kurs, föreställer mig kurvbilden och det stämmer fint, glider upp på åsen och tar den.

K11
Tog en kurs, såg en passage i första brantskölden, tänkte glida upp genom nästa också men det var mycket brantare än det såg ut på kartan. När det blev till att runda såg jag att där fanns stig. Tog en kurs från stigkorset och trampade på, lite långt lite snett men spanade bra.

K12
Försöker hålla kurs O, ner genom brantlucka och sedan upp på rätt höjd. Skärmen syntes oväntat tidigt.

K13-M
På bra kurs och stråk in mot stämpling.

Det går inte så bra nu, särskilt inte på medeldistans. Utmaningen blir att försöka ignorera inkompetensen och göra något bra av femdagars ändå.
Kommentare zeigen (0)
 
Tivedsmedeln dag 1 (16.07.2026)