Sverigepremiären lång, del 2 (2025-03-02)
Kategori: Tävling
Karta/område: Friseboda, Åhus
Arrangör: OK Pan-Kristianstad
Distans: 8,23 km (H45)
Sträcka: 2.5 km
Tid: 18:02
del 2

K13
Stigar och har bra koll på var jag är till sista stigkorset. Jag försöker hålla koll på när det är dags att vika av, jag vågar inte lita på att jag ska se den från stigen. Plötsligt dyker det upp stråk in NO och tycker det känns bra. Där inne är det grönt och trassligt. Flera gropar men ingen skärm. Det är bara att fortsätta framåt, närma sig stigen i V mer och då får jag den.

K14
Går på grov riktning O men hittar också rätt på kartan och kan styra upp rätt ur första gropen.

K15
Tog ut en kompasskurs men tänkte ändå försöka mig på att hitta stigen. Hittar den men det blir snabbt otydligt (precis som på kartan, surprise) och jag glider ner på flacken. Ska du sabba det här nu eller? Då ser jag att den ska sitta uppe på sanden. Jag klättrar upp och kommer rätt på. Pustar ut och tar ny sats.

K16-M
Löpning.

Ännu en härlig dag i skog och strandskog. Jag höll ett kontrollerat tempo och låg inte på och undvek de värsta smärtorna. Ibland känns det som att jag lärt mig hur jag ska hantera terrängen men så gör jag onödiga misstag flera gånger.
Visa kommentarer (0)
 
Sverigepremiären lång, del 2 (2025-03-02)